X
X
TRY

Logo Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AnasayfaYazılarGrafik TasarımLogo Tasarlarken Dikkat Edilmesi Ge...

Logo nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce bir kaç etken var.Bir marka oluşturacağız ve isim belirledik.İsim bizim için çok önemli.

Sıra geldi logo kısmına.Logo yaparken dikkat edilmesi gerekenler var.Örneğin renk gibi.Logo tasarlarken grafik tasarım hizmetleri veren kurumsal firmalar ile çalışmanız avantajınızadır. Gelin logo yaparken nelere dikkat edilmeli inceleyelim.

Font

Her markanın kendine ait fontu bulunur.Bunların içine özel fontlar’da girer.Font markanızın kurumsal kimliğinde önemli rol oynar.

Logo tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler de en önemlisi renktir.Renk konusu sandığımız kadar basit değil.Psikolojik açıdan her rengin insanlarda çağrıştırdığı duygular var.Renkler logo tasarlarken dikkat etmemiz gerekenler kısmında en önemli etken.Duygusal yönden algıda seçicilik de 4 renk ve fazlası yazıları boğmakta ve akılda kalıcılığı zorlaştırmaktadır.

 
  • Siyah:Ağırlık,Güç,Hırs,Hüzün,Ölüm. Örnek:Nikye, gucci,
  • Beyaz:Yenilik,Güvenilirlik,Umut,Asalet,Yalınlık,Saflık,Umut.
  • Gri:Denge,Sakinlik,Karakter,Otorite,Olgunluk. Örnek Apple,Absolut Vodka
  • Kırmızı:Canlılık,Cinsellik,Hırs,Cesur,Aksiyon,Tehlike,Hareketlilik,Heyecan,Enerji.Örnek Coca cola,Red Bull, Eti, Mcdonalds
  • Sarı:Mutluluk,Pozitif,Neşe,Uyarı,Isı,Merak,Gülümseme. Örnek:Lipton, Mcdonalds.
  • Mavi:Güven, Sadakat,Güç, Başarı, Otorite, Resmiyet. Örnek:Türkcell,IBm,Facebook, Türkiye iş bankası.
  • Yeşil:Para,Yaşam,Uyum, Sağlık,Canlı,Doğal,Yenilenme.Örnek: bp,Starbucks, Teb,Garanti bankası
  • Karışık:Enerji,Çeşitlilik,Dinamizm.Örnek Google, Avea, Ebay.

İnsanların farklı bir gözle baktığı sektördeyseniz sarı rengini kullanarak aranızda pozitif bir bağ oluşturabilirsiniz.Mavi tonlarınıda  kullanarak güven oluşturabilirsiniz.Gri tonlarına yakın bir mavi ile otorite hissiyatı yaratabilirsiniz.Tabi ki de bu konuları grafik-logo konusunda deneyim sahibi ile konuşmanız gerekir.

Amaç

Logonuzda amaç ne? İnsanlar logonuza baktığında ne anlayacaklar? Hangi duyguyu benimseyecekler? Siyah arka fon üzerine beyaz keskin yazı ile donatılmış logo düşünün.İnsanlara mükemmellik, profesyonellik ve önemli hissettirme duygusu yaratır.

Bunu günümüz markalarında da görmek mümkün.Örneğin nike gibi.Dolayısıyla logo kullanırken fazla renk kullanımından kaçının.Zaten deneyimli bir grafik tasarımcıyla çalışırsanız size en idel logoyu tasarlayacaktır.

Sadelik

Yazı tipimizi ve rengimizi belirledik. Ortaya güzel bir şey çıkarmak istiyoruz. Ancak en önemli hususlardan birini unutmamaız gerek.

Logo tasarlarken nelere dikkat edilmeli sorusunun genel cevabı sadeliktir. Her ne kadar rengimizi, fontumuzu ve ne yapacağımızı belirlesekte hepsini sadeleştirmemiz gerek


Top